prva stran
Spirit Slovenija Kulturna šola

eduroam
Ekošola Šolska shema Evropske unije Odprta knjiga Naša mala knjižnica Turizmu pomaga lastna glava
šola | vrtec | novice | koledar | zaposleni | projekti | dosežki | knjižnica | šport | povezave | glasilo | video | Oblak 365 | Arnes pošta
Novice

Šolske novice

Šolske novice

šolsko leto: razred: objavil-a:

22. 6. 2025, 16:07
Sandra Hlebič




1 od 40
Bralna noč – noč, ki jo bomo še dolgo brali! - I. del

Vse se je začelo na toplo petkovo popoldne, ko smo na šolskem igrišču začeli postavljati šotore. No, "začeli" je morda preveč optimističen izraz – brez pomoči brigadirjev Kluba brigadirjev Slovenskih Goric bi verjetno še zdaj vozlali kline in iskali, kam gre tista čudna palica. Ob njihovi pomoči, dobri volji in (neprecenljivih) klopcah, pa je naša Bralna noč hitro dobila trden šotorni temelj.

Po športnih in zabavnih igrah, ob katerih smo se konkretno razgibali, je zadišalo po vafljih. Da, prav ste prebrali – VAFLJIH. Sami smo si jih pripravili, spekli, namazali in zmazali. Ko pa je nastopil čas za večerjo, je bil taborni ogenj že skoraj nared – zahvaljujoč dejstvu, da sta učiteljici pozabili vžigalnik sta junakinji večera postali devetošolki Ema in Tisa, ki sta nas učili zanetiti ogenj s kresilom.

Nad plameni so veselo cvrčale hrenovke in se topile penice, medtem ko so v zraku zadišale zgodbe. Obiskali so nas: ga. ravnateljica Vesna Breznik, župan Peter Škrlec, največ radovednih ušes pa je pritegnila pisateljica in novinarka Nataša Kramberger, ki nas je ob ognju popeljala v svet domišljije. Da večer ne bi ostal le lokalna zadeva, sta dogodek obogatila še srbski novinar in cenjeni pesnik Goran Minić, ki nam je z veseljem prebral nekaj svojih pesmi. Vmes smo si ob ognju pletli umetniške kitke, peli ob spremljavi Eline harmonike, pripovedovali strašne in smešne zgodbe ter se krohotali ob vicih, ki jih nekateri še vedno niso čisto razumeli – ampak smejali smo se vsi!

Seveda nismo pozabili na zvezde in kresničke – čeprav smo pri slednjih večkrat lovili svetilke drug drugega. Ko pa je v tišino zazvenela trobenta (ne, ni šlo za domišljijo, dejansko je Ivo pihnil v trobento), smo vedeli – čas je za spanje. No, ali vsaj za šepetanje, hihitanje in tiho listanje knjig pod svetilkami.

Zapisala: Sandra Hlebič

2. razred 3. razred 4. razred 5. razred 6. razred 7. razred 8. razred
9. razred

22. 6. 2025, 16:06
Sandra Hlebič




1 od 22
Bralna noč – noč, ki jo bomo še dolgo brali! - II. del

Medtem, ko je trobentač še spal, so na najdaljši dan v letu učenci že ob 5.30 zjutraj veselo čebljali in kapljali iz šotorov kot kava iz stare džezve. Po jutranji higieni (beri: dirkanje do WCja, pipe in nazaj) so nekateri učenci ponovno poskusili zakuriti s kresilom, iz smeri Jurikovega studenca pa je spet zadišalo po vafljih. Tokrat so se nekatere učenke prelevile v prave mojstrice peke, medtem ko so brigadirji med jutranjim postrojem hitro opazili, da nekaj ... manjka. Na primer ... njihove zastave?

Sledila so napeta pogajanja. Vzdušje kot v kakšni napeti detektivki: dve množici – učenci in brigadirji – vsaka na svoji strani igrišča. Po nekaj zvitih ponudbah (beri: značke, odsevni trakovi in SLADOLED), je prišlo do zgodovinskega dogovora: zastavi vrnemo, mi pa dobimo sladico! Zmagovalci? Vsi.

Po skupinskem pakiranju, pospravljanju in kar nekaj zehanja, smo se poslovili – malo zaspani, precej umazani, a povsem srečni. Ob tem bi se radi zahvalili Klubu brigadirjev Slovenskih Goric za pomoč in družbo, ge. ravnateljici in županu za obisk, ge. Nataši Kramberger in g. Goranu Miniću za literarno popestritev večera in tudi vam, dragi starši za vso podporo in potrpežljivost.

Bralna noč je bila dokaz, da so knjige res čarobne – še posebej, če jih beremo pod zvezdami, z vafljem v eni roki in svetilko v drugi. Upamo, da bo naslednje leto še več bralcev zagrabilo to priložnost ... ker priznajmo si – kdo ne bi želel nočiti v šotoru, ugrabiti zastave in obenem spoznati in se družiti s pisatelji?

Zapisala: Sandra Hlebič

2. razred 3. razred 4. razred 5. razred 6. razred 7. razred 8. razred
9. razred

19. 5. 2025, 8:29
Tadeja Kunej




1 od 5
Po poti Jurija in Vesne

V četrtek, 15. 5. 2025, smo se z učenci, ki sodelujejo v projektu Turizmu pomaga lastna glava, odpravili v Lipico, kjer smo predstavljali Jurovski Dol in njegovo bogato kulturno ter naravno dediščino.

Naši učenci so obiskovalcem predstavili tematsko pohodno pot, ki so jo zasnovali sami. Za doživeto predstavitev sta nas spremljala tudi Zeleni Jurij (v vlogi Jakoba Odra) in Vesna, boginja pomladi (ki jo je upodobila Alina Berič). Poleg predstavitve aktivne poti so učenci obiskovalce razvajali z lokalnimi dobrotami, kar je dodatno poudarilo pomen povezovanja turizma in domače ponudbe.

Dogodek je potekal v čudovitem okolju kobilarne Lipica, kjer so za odlično vzdušje poskrbeli tudi nastopi Lipicancev in bogat spremljevalni program.

Ob tej priložnosti se iskreno zahvaljujemo vsem lokalnim ponudnikom, ki so s svojo podporo in pripravljenostjo pomagali soustvariti naš projekt. Brez njihove pomoči in sodelovanja naša zgodba ne bi bila tako bogata.

Kot mentorici sva na naše učence izjemno ponosni in veseli, da so s svojo ustvarjalnostjo, zavzetostjo in timskim delom uspešno predstavile svoj kraj in se hkrati veliko novega naučile. 

Mentorici Eva Vivola in Tadeja Kunej 

6. razred 7. razred 8. razred 9. razred

18. 5. 2025, 21:42
Karmen Polič




1 od 7
Zaključna ekskurzija 9. razreda

Devetošolci smo se na zaključno ekskurzijo odpravili v Strunjan.

Bivali smo v domu Stella Maris, uživali v morskem vzdušju in druženju brez zvonca. Sobe so bile udobne, hrana odlična.

Obisk solin je bil kot potovanje v preteklost – spoznali smo tradicionalno pridelavo soli.

Peljali smo se z ladjico Solinarko, kjer je veter razmršil lase in tudi kakšno misel, ki se je prehitro oddaljila od šolskih obveznosti.

Nekateri  smo se kopali v morju – res je, voda je bila osvežujoča, a to nas ni ustavilo. 

Povzpeli smo se tudi do Strunjanskega križa nad Mesečevim zalivom, kjer nas je pričakal čudovit razgled, ki je lepo zaokrožil naše doživetje. Med potjo ni manjkalo smeha, dobrega razpoloženja in prijetnega druženja.

Zaključna ekskurzija je bila priložnost, da se skupaj poslovimo od skupnih let, ustvarimo nove spomine in se še zadnjič v tem šolskem letu povežemo ob doživetjih, ki jih ne bomo pozabili.

Naša zaključna ekskurzija je bila vse prej kot dolgočasna – lahko bi rekli, da je bila naravnost slana!

"Dragi devetošolci, z učiteljico sva neizmerno ponosni na vas. Pokazali ste, kako srčna skupina ste. Radi vas imava!"

Učiteljici Ana in Karmen

9. razred

17. 4. 2025, 14:05
Nataša Jager
Regijsko matematično Vegovo tekmovanje

 
Naše učenke Florentina Živko, Zala Šönveter Senekovič, Pia Črnčec, Larisa Kotnik in Ema Senekovič so sodelovale na regijskem tekmovanju iz matematike za Vegova priznanja. Tekmovanje je potekalo 10. 04. 2025, na Osnovni šoli Kamnica. Učenke so pokazale veliko znanja in iznajdljivosti.

Učenke Florentina Živko, Pia Črnčec, Larisa Kotnik in Ema Senekovič so dosegle bronasto Vegovo priznanje. 

Učenka 8. razreda Larisa Kotnik se je uvrstila na državno tekmovanje iz matematike.

Vsem učenkam iskreno čestitamo in jim želimo še veliko uspehov.

Koordinatorica tekmovanja Nataša Jager

6. razred 7. razred 8. razred 9. razred

28. 3. 2025, 7:25
Nataša Jager
Šolsko matematično Vegovo tekmovanje

Dne 20. 03. 2025 je za učence 8. in 9. razreda potekalo šolsko matematično Vegovo tekmovanje.

Učenci so pokazali veliko matematičnega znanja in logičnega razmišljanja. Dobitnice priznanj so:

  • 8. razred: Larisa Kotnik, Kaja Žnuderl (mentorica Nataša Jager);
  • 9. razred: Ema Senekovič (mentorica Nataša Jager).

Na regijsko tekmovanje, ki bo potekalo 10. 04. 2025, na Osnovni šoli Kamnica, sta se uvrstili učenki: Larisa Kotnik in Ema Senekovič.

Učenkama želimo veliko znanja, sreče in uspehov.

Koordinatorica tekmovanja Nataša Jager

8. razred 9. razred

28. 3. 2025, 7:20
Nataša Jager
Šolsko tekmovanje iz fizike za Stefanovo priznanje

Dne 12. 02. 2025 je za učence 8. in 9. razreda potekalo šolsko tekmovanje iz fizike za Stefanovo priznanje.

Učenci so pokazali veliko znanja. Dobitnici priznanj Čmrlj sta:

  • 8. razred: Larisa Kotnik (mentorica Nataša Jager);
  • 9. razred: Ema Senekovič (mentorica Nataša Jager).

Na regijsko tekmovanje, ki bo potekalo 03. 04. 2025, na Osnovni šoli Prežihovega Voranca, Maribor, se je uvrstila učenka Larisa Kotnik.

Učenki želimo veliko znanja, sreče in uspehov.

Koordinatorica tekmovanja Nataša Jager

8. razred 9. razred

5. 11. 2024, 6:50
Mateja Nudl




1 od 3
Ogled gledališke predstave Elvis Škorc, genialni štor

V ponedeljek, 4. 11. 2024, smo se z učenci od 6. do 9. razreda odpravili v SNG Maribor, kjer smo si ogledali gledališko predstavo Elvis Škorc, genialni štor, ki je nastala po literarni predlogi Janje Vidmar. Janja Vidmar (1962), ena najbolj branih in nagrajevanih slovenskih mladinskih pisateljic, je v romanu Elvis Škorc, genialni štor (2018) izjemno spretna v situacijskem in besedilnem humorju pri obravnavanjih najstniških zagat – lahko bi rekli, da je Elvis Škorc postal novodobni slovenski Jadran Krt. 

Uprizoritev Elvis Škorc, genialni štor skozi sodobne gledališke prakse najstnikom na duhovit način predstavlja “zamotan svet trinajstletnika, ki že od drugega razreda naprej ve, da bo izumitelj”. Elvis je namreč prvih deset let mirno kraljeval v središču vesolja in dobro ohranjal svojo nebesno pozicijo kljub občasnim invazijam domačega “monstruma” v podobi desetletne sestre Ele. A nekega dne se je začelo vse spreminjati. Ko je iz glasnega družinskega zavetja Škorcev nepričakovano odletel oče Peter, se je Elvisu in Eli začel sesuvati svet. “Če bi nas, Škorce, opisal s pomočjo kemije, bi rekel, da smo kot razpad v kemični reakciji,” pravi Elvis.

Uprizoritev je režirala talentirana mlada mariborska režiserka Mateja Kokol, ki je navdušila z mladinsko uprizoritvijo Skrivnostni primer ali kdo je umoril psa. "Uprizoritev skozi kreativni laboratorij poskuša prisluhniti perspektivam predstavnikov različnih generacij v družini Škorc, ki zaradi hipersveta in nemogočih socialnih razmer ne obvladujejo več kaosa življenjskih situacij. Ukvarjali smo se z družino kot primarno celico našega obstoja. Družino, ki je takšna, kot je – včasih varna, včasih nevarna. Včasih vesela. Včasih žalostna. Včasih mirna. Včasih razburkana …" (Vir: https://www.sng-mb.si/event/elvis-skorc-genialni-stor/)

Vodja kulturnega dne: Mateja Nudl
Fotografije: Luka Sambolec

6. razred 7. razred 8. razred 9. razred


© 2007-2025 OŠ J. Hudalesa Jurovski Dol. Vse pravice pridržane. | 13. 7. 2025, 11:16 | Izjava o dostopnosti