Šolska svetovalna služba

Šolska svetovalna služba v šoli pomaga in sodeluje z namenom, da bi bili vsi posamezni udeleženci (učenci, učitelji, vodstvo in starši) v šoli kot celota čim bolj uspešni pri uresničevanju temeljnih sistemsko zastavljenih splošnih in posebnih vzgojno-izobraževalnih ciljev.

Njena temeljna naloga je, da se na podlagi svojega posebnega strokovnega znanja preko svetovalnega odnosa in na strokovno avtonomni način vključuje v kompleksno reševanje pedagoških, psiholoških in socialnih vprašanj vzgojno-izobraževalnega dela v šoli. Pri tem sodeluje z vsemi udeleženci v šoli in po potrebi z ustreznimi zunanjimi ustanovami.

Temeljne prednostne naloge šolske svetovalne službe:

šolski novinci – postopek vpisa, spremljava in pomoč pri premagovanju morebitnih težav,
karierna orientacija – prehod v srednjo šolo,
koordinacija nacionalnega preverjanja znanja,
pomoč in podpora učencem na področju učenja in/ali v osebnem, socialnem in telesnem razvoju,
priprave in koordiniranje oblik pomoči učencem z učnimi težavami,
sodelovanje z učitelji pri izdelavi individualiziranih programov,
identifikacija nadarjenih učencev,
spremljanje in koordinacija dela z nadarjenimi učenci,
spremljanje in koordinacija dela učencev z dodatno strokovno pomočjo,
izvedba vpisa v prvi razred,
izvedba izbirnega postopka obveznih in neobveznih izbirnih predmetov,
sodelovanje pri organizaciji in izvedbi sodelovanja s starši,
sodelovanje pri sistematičnem načrtovanju in evalvaciji vzgojno-izobraževalnega dela šole,
ter sodelovanje na področju socialno-ekonomskih stisk.

V strokovnem pogledu je svetovalna služba pri svojem delu avtonomna. Vselej je dolžna posredovati korektna strokovna mnenja.

Zaradi narave dela se lahko za razgovor dogovorite po telefonu: 02 729 56 65 (pedagoginja Maja Mencigar).

Sodelovanje šolske svetovalne službe pri razrednih urah

Eden izmed ključnih ciljev pedagoškega dela oz. prednostna naloga v tem šolskem letu je skrb za čustveni in socialni razvoj učencev in s tem razvijati varno in spodbudno učno okolje. Prav tako je obvladovanje in razumevanje lastnih čustev ter razumevanje čustev in občutkov drugih temelj medosebnih odnosov in kakovostnega življenja v učilnici, na šoli in širše.

Nabor vsebin, ki jih izvaja šolska svetovalna služba v razredu ob sodelovanju z razredniki na razrednih urah je:

Prepoznavanje 4 osnovnih čustev
Soočam se s stresom
Sodelujem z drugimi, jih sprejemam in imam prijatelje
Kako se učimo?
Nakupujem, torej sem
Smeh je pol zdravja
Sem dober prijatelj/prijateljica?
Poklicna orientacija

© 2007-2024 OŠ J. Hudalesa Jurovski Dol. Vse pravice pridržane. | 19. 4. 2024, 16:17 | Izjava o dostopnosti